درس اخلاق (شنبه 94/12/01 ) استاد آیت الله طباطبایی

   تاریخ انتشار : ۲۳ فروردین ۱۳۹۵    دیدگاه : ۰    نویسنده : حوزه   کد نوشته : 4341   موضوع : درس اخلاق  

روز:شنبه
تاريخ:94/12/1
استاد:آيت الله طباطبايي
ساعت:7:30

موضوع:مهدويت
خلاصه بحث:پیامبر اکرم فرمود:(افضل اعمال امتی انتظار الفرج) ما دو گونه انتظار داریم یکی انفعالی است و دیگری عملی. مثلا یک وقتی هوای اطراف ما گرم است اما گاهی ما خودمان هوای اطراف را گرم می کنیم.

عامه مردم انتظار انفعالی دارند و منتظرانی هستند که دست روی دست گذاشته اند اما توجه داشته باشید پیامبر می گوید: افضل اعمال! پس باید از ما حرکتی سربزند تا عنوان عمل بگیرد. ما در قضایای ارتباط معنوی نباید ارتباط مان انفعالی شود! یکی از راه های عملی همین آمدن به حوزه است. پس باید اولا ایمان درست و قوی داشته باشیم و ایمان مان به حضرت مصلحتی و تعاملی نباشد، دوماً باید متناسب با آن عمل کنیم سوماً باید ایمان یک دیگر را تقویت کنیم.نکته اول:توقع نداشته باشیم که امام بیاید تا مشکلات مادی ما را حل کند و به اصطلاح امام را برای خودش بخواهیم به برای حل مشکلات.نکته دوم:باید مقداری از این رابطه را حس کنیم مانند کسانی نباشیم که ائمه را درك كردند ولي اعمالشان با دستورات حضرات سازگار نبود .
یک داستان جالب:روزی شخصی نزد محقق داماد آمد و گفت من تلاش ها بسیار کردم تا امام زمانم را ببینم حداقل در خواب اما نشد ایشان به او گفتند برو و هنگامی که برایت غذا آوردند کل نمکدان را در غذایت خالی کن تا بسیار شور شود وآن را بخور و آب نخورده برو و بخواب آن مرد این کار ها را کرد و خوابید در خواب، خواب آب دید و فردا معترضانه نزد محقق آمد و کل ماجرا و خوابش را بر او تعریف کرد که او جواب داد تشنگی آب می آورد آب تشنگی نمی آورد .تشنه حضرت نیستیم اگر بودیم او را می دیدم