برگزاری دوره مکالمه عربی برای طلاب پایه دو

   تاریخ انتشار : ۰۴ شهریور ۱۳۹۴    دیدگاه : ۱    نویسنده : حوزه   کد نوشته : 3082   موضوع : آخرین اخبار حوزه, معاونت پژوهش  

بسم الله الرحمن الرحیم
در تابستان 94 دوره مکالمه عربی برای طلاب پایه دو حوزه علمیه زاهدان و زابل در حوزه علمیه زاهدان برگزار شد که در روز سوم شهریور مصادف با ولادت امام رضا علیه السلام این دوره به پایان رسید.
در ابتدای این مراسم بعد از تلاوت زیبا ودل نشین قرآن، استاد مکالمه عربی گزارش کار خود را به زبان عربی بیان کردند.
ایشان متذکر شدند که لغت عربی بهترین لغت برای فهم دین و فهماندن دین اسلام و مذهب شیعی است.
ایشان یاد گرفتن لغت عربی را برای طلاب یک امر لازم و واجب اطلاق کردند
ایشان ادامه دادند: اگر طلبه لغت عربی را یاد بگیرد در درس هایش موفق می شود برای لغت عربی فواید زیادی است طلبه که عربی بداند می تواند به کشورهایی که گویش عربی دارند سفر کند و مذهب شیعه را گسترش دهد ایشان تشکربسیار از عوامل حوزه به ویژه از مدیر حوزه علمیه زاهدان جناب استاد حجت الاسلام والمسلمین مؤذنی کردنند که این دوره را تشکیل دادند .
پس از گزارش کار استاد مکالمه خطیب توانا حجت السلام والمسلمین حاج آقا محبی معاونت پژوهش و تهذیب حوزه علمیه به ایراد سخنرانی پرداختند که متن سخنرانی ایشان به شرح ذیل می باشد:
ایشان ابتدا تقدیر وتشکر فراوان از استاد وطلاب این دوره نمودنند وبیان کردنند که این دوره بسیار مفید بوده که اگر امکانش باشد در طول سال هم برای تمام طلاب زاهدان به صورت یک درس برگزار شود تا همه طلاب تسلط به لغت عربی داشته باشند واز آن بهره ببرند ایشان ولادت امام رضا علیه السلام تبریک گفتند وشروع به بیان مقام آن حضرت کردند.
ایشان افزودند: امام رضا علیه السلام در یک زمانی به دنیا آمد که چند ویژگی در او بارز شد یکی همین غریب بودن ایشان است ویژگی دیگر ایشان صلابت و اقتدار ایشان است ایشان در زمان هارون رشید متولد شدند هارون الرشید کسی بود که پدر این بزرگوار را به شهادت رسانده بود کسی که به خورشید می گفت بتاب به هر جا که دوست داری چون به ملک من تابیدی. ایشان ادامه دادند: به امام رضا علیه السلام گفتند: هارون الرشید شما را می کشد فرمودنند که هارون الرشید یک مو از سر من نمی تواند کم کند اگر این چنین شد من امام نیستم امام این قدر به غیب آگاهی داشتند.
امام در کنار این صلابت رأفت هم داشتند اقتدار امام در کنار این رأفت زیبا و تو دل برو بود هر کس به نزد امام می رود احساس می کند امام به آن عنایت کرده است.
امام رضا داستان های بسیار زیادی از رأفت خود دارد حتی به حیوانات آن داستان آهو یا کبوتری که در معرض خطر مار بود حتی نسبت به دشمنان خود رئوف بودند.ایشان افزودند: مأمون از امام رضا خواست که برایش دعا کند تا صاحب فرزند شود امام دعا کردند و صاحب فرزند شد.
ایشان سخنان خود را با بیان چند داستان دیگر ازاقتدار و رأفت امام رضا در کنار هم به پایان رساندند.
پس از سخنرانی حجت السلام و المسلمین محبی مداح اهل بیت جناب آقای بامری به مدح امام رضا پرداختد و سپس تواشیح توسط طلاب دوره مکالمه عربی قرائت شد و در پایان از طلاب نمونه در این دوره تقدیر به عمل آمد.

گزارش تصویری

مکالمه عربی حوزه زاهدان (2) مکالمه عربی حوزه زاهدان (3) مکالمه عربی حوزه زاهدان (4) مکالمه عربی حوزه زاهدان (5) مکالمه عربی حوزه زاهدان (6)مکالمه عربی حوزه زاهدانمکالمه عربی حوزه زاهدان (7)

برچسب ها : ، ، ، ،

دیدگاه ها

  1. محسن گفت:

    با سلام چرا فقط برای پایه دو برگزار شده این دوره؟